Ocieplanie pianą

Piana otwartokomórkowa - charakterystyka
Piana otwartokomórkowa w swej skomplikowanej strukturze posiada przeważającą liczbę komórek otwartych, co pozwala jej na oddychanie i doskonałą paroprzepuszczalność tworząc doskonałe warunki do przebywania w pomieszczeniu. Piana ta nie powoduje skraplania pary wodnej na jej powierzchni, dzięki czemu jest wolna od grzybów i pleśni. Dlatego też jest ona bardzo dobrym materiałem do ocieplania i wygłuszania poddaszy użytkowych. Kolejną zaletą piany otwartokomórkowej jest jej niewielka masa, która nie powoduje obciążeń konstrukcyjnych natomiast po zastygnięciu dodatkowo ją wzmacnia. Nakładana metodą natryskową jej objętość zwiększa się nawet stukrotnie, co pozwala na dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc i na wypełnienie wszystkich trudno dostępnych zakamarków. W przypadku skomplikowanej konstrukcji poddaszy i nie tylko jest to bardzo istotne. Piana otwartokomórkowa nie nadaje się wszędzie tam, gdzie mogłaby być narażona na ściskanie oraz bezpośredni kontakt z wodą.

Piana zamkniętokomórkowa - charakterystyka
Piana zamkniętokomórkowa w przeciwieństwie do piany otwartokomórkowej w swej strukturze posiada nawet 90% komórek zamkniętych. Dzięki temu cechuje ją mała paroprzepuszczalność, nie wchłania wody i jest odporna na zgniatanie.

Przykładowe zastosowanie piany PUR
Ocieplanie:
poddaszy, dachów, spiżarni, piwnic, hal, garaży;
ocieplenia stropów;
ścian: magazynów, chłodni, kontenerów,
spichlerzy, ścian szkieletowych;
samochodów gastronomicznych, chłodni;

Izolacja i uszczelnianie:
zbiorników retencyjnych;
dachów, cystern;
przechowalni owoców, hal, chlewni, kurników;
izolacje akustyczne;
silosów, hangarów, posadzek;
izolacja basenów, oczek wodnych;
termoizolacje ścian budynków, fundamentów;
jako warstwa izolacyjna pod wylewki posadzki betonowej;

Zalety izolacji pianką poliuretanową
Oszczędność, czyli znaczny spadek kosztów energii w stosunku do izolacji tradycyjną metodą (nawet 50% niższe koszty za energię!).
Szczelność - gwarantuje ograniczenie straty ciepła zimą, a latem ochronę przed nadmiernym nagrzaniem.
Lekkość - zapewnia zmniejszenie obciążenia konstrukcji dachów, ścian oraz ich wzmocnienie.
Trwałość – pianka PUR nie zmienia swoich właściwości (nie utlenia się, nie kurczy, nie opada).
Wygłuszenie budynków - właściwości pianki poliuretanowej doskonale tłumią dźwięki (produkt stosowany w studiach nagrań, kinach domowych, gabinetach lekarskich, salach wykładowych).
Paroprzepuszczalność - oznacza, że mimo izolacji konstrukcja dachu „oddycha", gwarantując tym samym dobrą jakość powietrza.
Ekologia i bezpieczeństwo – pianka poliuretanowa nie pyli, czy też nie emituje szkodliwych substancji. Ma odporność na pleśnie i grzyby, nie wywołuje reakcji alergicznych, nie posiada właściwości rakotwórczych, ostrego zapachu przy natrysku i jest bezwonna w czasie użytkowania budynku (najbardziej przyjazny produkt tej gałęzi na rynku światowym, spieniany jest parą wodną). Jest idealnym zabezpieczeniem przed kurzem i pyłkami oraz nie jest atrakcyjnym środowiskiem dla gryzoni i insektów. Ponadto, piana nie zawiera związków typu CFC i HCFC tzw. freonów (zakazanych w większości krajów), które są odpowiedzialne za destrukcję warstwy ozonowej.
Dociera w trudnodostępne miejsca.
Świetnie sprawdza się, jako warstwa izolacyjna pod ogrzewanie podłogowe

Ogranicza przenikanie zimnego powietrza!
Już 10 cm piany PUR skutecznie zastępuje 16 cm styropianu lub 18 cm wełny.